Monte Carlo Monaco

Monaco

22.02.2018

Monaco


Monaco - Monacké knížectví


V současné době je Monako daňovým rájem a jeho obyvatelé se pyšní nejvyšším příjmem na hlavu na světě. Knížectví vydělává na obchodu, bankovním sektoru a monopolu v telekomunikačních a poštovních službách. Páteří ekonomiky je však turismus ve všech podobách. Návštěvníci z celého světa sem přijíždějí zejména v květnu na Velkou cenu Monaka a v lednu na Rallye Monte Carlo. Do Monaka se lze dostat z nedaleké Nice. O této silnici Moyenne Corniche se říká, že je to nejúžasnější dálnice na světě. Tato cesta totiž skýtá neopakovatelný pohled na středomořské azurové pobřeží a na malebné vesničky rozeseté kolem moře.

Monaco Monako

Monako je po Vatikánu druhým nejmenším státem na světě. Přestože se navážením půdy do moře jeho rozloha zvětšila o třetinu - na současných 1,9 km čtverečních, zabírá stále menší území než newyorský Central Park.

Oficiálně zde žije 30 tisíc lidí, ale jen pět tisíc z nich se zde narodilo. Ostatní sem přilákalo osvobození od daní. Pro jezdce formule 1, tenisty, sportovce a další hvězdy je monacká adresa téměř povinností. Potkat je na ulici ale není běžné, žijí většinou jinde. Oficiálně musí v Monaku strávit jen třicet dní v roce.

Monako je rozděleno celkem do pěti městských částí. Monaco-Ville je výběžek, kde původně stála kamenná pevnost. Místo ní zde dnes stojí královský palác Palais Princier obehnaný kamennými hradbami a starobylými domky. alác byl postaven v 13. století a slouží jako sídlo nejen panovníka, ale i vlády. Jeho impozantní interiér s neocenitelným nábytkem, koberci a jedinečnými freskami může veřejnost obdivovat pouze v nepřítomnosti knížete. Součástí královského paláce je i Napoleonovo muzeum, v němž jsou vystaveny Napoleonovy osobní věci a ošacení, ale také bezpočet jeho podobizen. Na elegantním širokém schodišti na hlavním nádvoří, které je vydlážděno třemi milióny kamínků, se každoročně konají oblíbené koncerty pod širým nebem. Při jeho poslechu se můžete cítit jako opravdová šlechta.


mapa Monaca Monaka

Na rozlehlém náměstí před palácem se každý den přesně v 11.55 hodin odehrává za přihlížení namačkaných turistů slavnostní výměna hradních stráží. Ti jsou oblečeni v tradičních bílých uniformách přes léto a v černých během zimy. Slavnostní ceremoniál, který zůstává už více než jedno století nezměněn, začíná příchodem střídajících členů stráže za doprovodu hradní kapely. Samotná výměna probíhá za povelů hlavního člena stráže a trvá kolem deseti minut. Poté skupina odchází opět za doprovodu kapely. Na první pohled vás zaujme, že držení stráže zde před monackým palácem není zdaleka tak přísné jako např. před Pražským hradem. Příslušníci pražské hradní stráže musí stát bez hnutí se strnulým výrazem po celou dobu své dvouhodinové služby. To monacká hradní stráž má režim mnohem volnější, může se hýbat, procházet, nebo se před ostrým letním sluncem schovat do své budky.

Z kraje náměstí si pak můžete vychutnat jeden z nejhezčích pohledů na město a přístav. Pak pokračujte v objevování města a vydejte se úzkými kamennými uličkami, kde na vás bude útočit spousta obchodů se suvenýry. Atmosféru minulosti však tato část přesto neztrácí. Po chvíli dorazíte ke katedrále, která byla postavena v roce 1875 z bělostného kamene, jež jí dodává honosný vzhled. Návštěvníky láká především tím, že v interiéru je umístěn náhrobek princezny Grace.

Monaco Monako

Dál pokračujte stínem v umělých zahradách až k Oceánografickému muzeu. Až úplně na konci skalnatého výběžku narazíte na původní pevnostní věž, z které je dnes impozantní venkovní divadlo s celkovou kapacitou 350 míst. Během letní sezóny zde lze zhlédnout mnoho výtečných představení.


Monte Carlo - Monako - Monacké knížectví - F1 - Casino - Monaco

Monte Carlo

Monte Carlo Monaco

Monte Carlo je jednou z částí Monackého knížectví které tvoří vlastně jedno město známe podle svých kasín a závodů formule 1. Více ...

Články

Cestuj jinam